Tečaj za osposobljavanje osoba koje rade s pokusnim životinjama i životinjama za proizvodnju bioloških pripravaka.
Program
Kako smo osmislili program?
Programi tečajeva su osmišljeni tako da daju polaznicima teoretsko znanje potrebno za rad sa pokusnim životinjama, kao i praktično iskustvo u rukovanju i obavljanju osnovnih procedura na životinjama. Programi zadovoljavaju zahtjeve Ministarstva poljoprivrede (MP), koje je odobrilo programe tečajeva te su upisani u evidenciju pri Upravi za veterinarstvo pod brojem HR 191/02/P, a PMF je registriran za provođenje ovih tečajeva (OSP 191/001). Programi slijede preporuke i kriterije Europske asocijacije za laboratorijske životinje FELASAe. Duljinu tečajeva “a” (2) i “b” (3), odredili smo prema naputcima i preporukama FELASE, kako bi osigurali lakšu mobilnost istraživača koji pohađaju naš tečaj.
Po završetku tečaja polaznici će biti registrirani u bazi podataka osoba osposobljenih za rad sa pokusnim životinjama pri Upravi za veterinarstvo, Ministarstva poljoprivrede.
Prema kriterijima Ministarstva poljoprivrede, osobe kategorije (a) moraju biti osposobljene i upoznate najmanje sa slijedećim (sve iz stupnja 1 i dodatna područja).
KATEGORIJA (a):
Prvi stupanj
1(a) etiku i propise vezano za smještaj i njegu životinja koje se koriste u pokusima ili za proizvodnju bioloških pripravaka;
1(b) laboratorijske i pokusne životinje: vrste, životni ciklus, ponašanje i reprodukcijske značajke, osiguranje okoliša primjerenog svakoj vrsti i kategoriji životinja, način usmrćivanja pojedinih vrsta životinja, gospodarenje životinjama te uzgoj i držanje potrebnog broja životinja;
1(c) osnove bolesti laboratorijskih i pokusnih životinja;
1(d) prepoznavanje stresa laboratorijskih i pokusnih životinja;
1(e) prijevoz životinja.
Dodatno za 2 stupanj:
2(a) etiku i propise s područja zaštite životinja vezano za provođenje pokusa na životinjama;
2(b) pokusne metode;
2(c) značenje sustava smještaja i držanja životinja kao i lokalnog okoliša za sam pokus; mikrobiološki status životinja; anatomija pokusnih životinja; anestezija, analgezija i drugi postupci za smanjivanje/uklanjanje boli i patnje životinja; upotreba primjernih tehnika i kirurških postupaka.
KATEGORIJA (b)
Osobe b kategorije moraju biti osposobljene i upoznate uz program stupnja 1 i 2 i sa slijedećim dodatnim područjima
3 (a) alternativne pokusne metode;
3(b) planiranje i provođenje pokusa uz poštivanje koncepta 3R: smanjenje broja životinja (engl. reduction), zamjena životinja (engl. replacement) i poboljšanje provođenja pokusa (engl. refinement).
Prema Direktivi 63/10, Kategorija (a), (bivša “2” ili Felasa “B”)
Prema kriterijima Europske asocijacije za laboratorijske životinje (FELASA), osobe kategorije (a) moraju biti osposobljene i upoznate najmanje sa slijedećim (sve iz stupnja 1 i dodatna područja).
a) Da je svjestan/na europskih i nacionalnih zakona i preporuka u vezi provođenja eksperimentalnih i/ili drugih znanstvenih procedura na životinjama.
b) Da je svjestan/na i da poštuje društvenu etiku u vezi sa istraživanjima na životinjama
c) Da razumije i poštuje generalna pravila životinjskih objekata (jedinica, laboratorija), gdje se obavljaju procedure.
d) Da razumije teoretsku podlogu zadataka koje se od nje/njega očekuju, na način da paze na dobrobit životinja i osiguraju relevantne znanstvene rezultate.
e) Da bude kompetentan u rukovanju životinjama i drugim tehnikama koje treba izvršiti
f) Da je u stanju prepoznati i bol i nelagodu i procjeniti stanje (dobrobit, welfare) životinja sa kojima radi.
g) U slučaju da se desi neočekivani ishod tokom obavljanja procedura, da je svjestan/na i sposoban/na reagirati na propisani i odgovarajući način.
h) Da je dobro upoznat/a sa korištenjem laboratorijskih životinja i da je kompetentan/a da poduzme odgovarajuće mjere da minimizira faktore koji bi mogli interferirati kad se procedura obavlja.
Prema FELASI, osobe kategorije (b) moraju biti osposobljene i upoznate najmanje sa slijedećim (sve iz prijašnjih stupnjeva i dodatna područja)
Prema Direktivi 63/10, Kategorija (b), (bivša “3” ili Felasa “C”)
a) Osoba mora biti prvostupnik ili magistar struke iz područja biomedicinskih disciplina i završiti tečaj od 80 sati osposobljavanja
b) U silabusu bi trebalo biti uključeno 8 glavnih tema:
1. Biologija i gospodarenje laboratorijskim životinjama
2. Mikrobiologija i bolesti
3. Opasnosti za zdravlje i sigurne ponašanje i procedure u životinjskim nastambama
4. Dizajn i provođenje eksperimenta na životinjama
5. Anestezija, analgezija i eksperimentalne procedure
6. Alternative korištenju životinja
7. Etički aspekti i legislativa
8. Analiza znanstvene literature.
c) Polaznici tečaja moraju imati završni ispit na kraju tečaja
d) Trebao bi biti omogućen dodatni specijalistički trening
e) Odgovarajućim tijelima europske zajednice je preporučeno da formiraju vođenje u skladu sa ovim preporukama, kao i da formiraju tijelo eksperata koje će biti savjetodavno i koje će ovakvim tečajevima u zemljama članicama moći dati akreditaciju i asistirati u njihovom radu i time doprinijeti harmonizaciji i treningu kompetentnih osoba u smislu Eu direktiva i CoE (Council of Europe) konvencija.
f) FELASA će razmatrati regrutiranje i educiranje kvalificiranih instruktora iz znanosti o laboratorijskim životinjama, sastavljanje liste eksperata i može tražiti odobrenje za to od Eu i CoE.
g) Ako postoji potreba za materijalom za učenje, FELASA će stimulirati izradu vodiča, priručnika, baza podataka, video materijal, u svrhu skupljanja materijala o uspostavljenim tečajevima.
Koristimo kolačiće u svrhu pružanja boljeg korisničkog iskustva na stranici. Ukoliko nastavite s pregledavanjem ove stranice pretpostavit ćemo da se slažete s tim.Slažem se